Дати
- 15.07.2024
ОПИСАНИЕ НА ПРОГРАМАТА :
Ден 1- 15 юли: Полет на С7 от Истанбул от 11.20 часа каца в Новосибирск 21.15 часа, от Новосибирск излита от 00.35 часа на 16 юли каца в Улан Уде 04.05 часа
Ден 2- 16 юли: Посрещане на летището, трансфер до хотела, закуска и кратка почивка. Срещаме се във фойаето на хотела. Обяд. Екскурзия в музея на историята на Бурятия, пешеходна обзорна обиколка на град Улан Уде. Посещение на историческия център, разходка по Гостиным рядам и Арбат, запознаване с търговската история на град Верхнеудинск /сега Улан Уде/. Вечеря. Нощувка.
Ден 3 -17 юли: Закуска. Следва трансфер и екскурзия до Иволгински дацан /център на будизма в Руската федерация/, посещение на района на
„ Главната квартира на Чингис Хан“. След това посещаваме етнокомплекса Замдаа, ще се запознаем с бурятската култура, обяд с бурятска национална кухня. Продължаваме към село Тарбагатай, посещение на планината Омулевка, оттук се открива прекрасен изглед към река Селенга. Отправяме се към старообрядческо село, където ще се запознаем с културата на старообрядците, вечеря – староруска кухня. Връщане в Улан Уде. Нощувка.
Ден 4- 18 юли: Продължаваме към Байкал, ще разгледаме „ Етнографския музей на народите на Забайкалието“- най-големият музей на открито. По пътя следват следните спирки / Пихта, Хаим, Сретенския женски манастир, Сигналния фар в Турка, Скалата на костенурката/. Обяд.
Пристигаме в село Горячинск, настаняваме се в хотел Хармония. Вечерна разходка в курорта Горячинск. Нощувка.
Ден 5 – 19 юли: Екскурзия до Баргузинската долина. В този ден ще пътуваме по величествения Баргузински хребет, височината му достига 2840 м. Ще посетим село Баргузин, първото казашко укрепление в Забайкалия и известно място на политическо изгнание. Следва историческия
музей, където ще се запознаем с историята на декабристите, братята Кюхелбекер и мистериозната история за Шандор Петьофи /унгарски поет и революционер/. Ще посетим и Алгинските солени езера, недалеч от тези места ще открием скални рисунки – петроглифи. След това ще отидем до мястото на шаманската сила „ Бик Камък“ . Отправяме се към местността на „ Замъкъ Сува“, местните жители вярват, че това е служило като последен пост на Баргутите – древните обитатели на долината. Обяд със селско семейство. Трансфер до село Баргузин, спускане до реката и подготовка за рафтинг. Рафтингът не е труден, без силни течения и бързеи, подходящ за начинаещи. Продължаваме до лагера на брега на Баргузинския залив, следва парна баня, плуване в Байкал и сауна. Вечеря на брега на езерото Байкал. Връщане в хотел Хармония. Нощувка.
Ден 6 – 20 юли: Екскурзия до Забайкалския национален парк. Първо ще преминем по най- дългия пясъчен плаж на езерото Байкал, дълъг 24 км. Намирайки се в подножението на полуостров Свети нос, карайки по протежение на провлака, ще стигнем Чивуркуйски залив.Ще се изкачим до наблюдателната площадка, откъдето можем да видим залива с неговите острови, както и Баргузински хребет. Качваме се на лодка и правим водна разходка из залива, посещаваме термален извор в залива Змеевая. Трансфер с катер до островите Ушкани, където можем да наблюдаваме нерпа /единствения сладководен тюлен в света/ в естествената му среда. Обяд от байкалска кухня на кораба. Връщане в хотел Хармония.
Вечеря. Нощувка.
Ден 7 – 21 юли: Трансфер с корабче от пристанище Турка до остров Олхон. Ще отидем с катер до най-дълбоката точка на езерото Байкал, ще
посетим места на острова като „ Под Узури“, нос „Хобой“, нос „ Любов“ и нос „Тримата братя“. Обяд на брега с байкалска кухня. Връщане в Турку. Вечеря, трансфер с автобус за Улан Уде. Пристигане и настаняване в хотел Бурятия. Нощувка.
Ден 8 – 22 юли: Закуска. Отпътуване с миниван до Улан Батор, преминаване на границата, обяд. Пристигане в Улан Батор, настаняване в хотел, вечеря. Нощувка.
Ден 9 – 23 юли: Рано сутринта напускаме оживената столица, за да започнем нашето приключение към пустинята Гоби. Тръгваме на юг през безкрайните степи и с изненада откриваме първите си впечатления от Монголия: стада диви коне, галопиращи по ръба на пътека, димяща юрта, стояща сама в долината. Спираме на “ oboo”, за да помолим духовете за защита по време на нашето пътуване, чрез извършване на церемония. Възможност за откриване на шаманизма и анимизма, първата вяра на монголите. Обяд в местен ресторант в Мандал Гоби, столица на провинция Дунд Гоби /Централно Гоби/. Продължаваме нашето пътуване на юг, за да стигнем до скалите Tsagaan Suvarga /Белите ступи/. Полупустинните степи, през които ще преминем, напомнят дивите пейзажи на САЩ. Само след час пеша и ето ни пред тези огромни скали, оформени като ступи.
Преди няколко милиона години те са били покрити от океана и днес все още има следи от този морски свят. Тази удивителна варовикова формация, висока 30 метра и дълга 400 метра, съдържа много съкровища като амонити и вкаменено дърво. Настаняване в хотел Gobi Caravanserai /луксозен лагер/.
Ден 10 – 24 юли: Днес навлизаме в националния парк Gobi Gurvan Saikhan , „ Гоби и трите му красавици“ – трите планински вериги, които пресичат парка. Намираме се в най- големия парк на страната. Тук има прекрасна флора и фауна: саксаули,черноопашати газели, планински кози и снежни леопарди. Обяд в местен ресторант в Даланзадгад, столицата на Умну Гоби – провинция Южна Гоби. След обяд ще посетим „ Музея на природата и историята на Гоби“, тук можем да видим препарирани животни, който преди са живели в пустинята, древни вкаменелости, истински яйца и скелети на динозаври. След като изчакахме жегата да спадне, се отправяме на разходка край потока вливащ се в дефилето на Елин Ам. Това ждрело, чието име означава „ Долината на брадатия мъж“, е известно със своята различна екосистема. Разположено в средата на пустинята Гоби, температурите през лятото достигат 30 градуса и пак има замръзнал скреж. Очаква ни половин час ходене до входа на ждрелото. Тук в края на зимата слоят лед достига няколко метра дебелина и няколко километра дължина. Това е идеално място за наблюдение на живота на брадатите лешояди и орлите. Ако имате късмет, може дори да забележите диви кози по околните планински върхове. Вечерта пристигаме в номадско семейство, където ще опитаме националното монголско ястие „ Хорхог“. Нощувка при семейството.Настаняването е в монголски юрти по 4 човека, в каквито живеят местните номади. Тоалетната е навън.
Ден 11 -25 юли: Днес се насочваме на запад. Движим се през огромна пустиня без почти никаква растителност. Тук можем за видим диви кози и газели. Ще посетим едно невероятно място – планината Ханан Хетс. Тези масиви са възникнали в резултат на тектонични движения и са разположени една зад друга в успоредна линия. Те създават архитектурна магия с дължина 200 км, докато слоевете между планините са широки само около 100-200 метра. Само си представете, ние се движим по такова дефиле, заобиколени от стръмни скали с височина над 100 метра – гледката е неописуема. Нощувка при номадско семейство. Настаняване в монголски юрти с тоалетна навън.
Ден 12 -26 юли: Тръгваме по пътя, преодолявайки сухи степи и планини и достигаме дюната Хонгорийн Елс. Това е най-дългата дюна в страната – 180 км с ширина 20 км, намираща се в националния парк Гоби Сурван Сайхан. В котловина, заобиколена от планини, пясъчната дюна Хонгорийн Елс има поток в подножието си, който образува зелен оазис. Можете ли да си представите как изглежда това? Дюната се нарича още Duut Manhan /пееща дюна/ заради звука, създаван от движещите се пясъчни маси. Това е една от трите пеещи дюни в света. Именно в тази необичайна обстановка ще яздим камила под вечерното слънце. Настаняване в туристически лагер Gobi Erdene с монголски юрти. Настаняването е по 2 човека в юрта, в общо здание са банята и тоалетната.
Ден 13 -27 юли: Днес се връщаме в Даланзадгад. Наслаждаваме се на последните си мигове в пустинята и се сбогуваме с нея. Следва обяд в града, след което се отправяме към летището за полет до Улан Батор /час и половина/. Пристигаме в Улан Батор, трансфер до хотела, вечеря.
Настаняване в хотел.
Ден 14 -28 юли: След закуска се отправяме към летището за полет Улан Батор – Истанбул – София. Излитаме 8.40 от Улан Батор, каца в 13.05 часа в Истанбул, от там излита в 19.05 часа , каца в София в 20.20 часа.
Цената включва
- Самолетни билети Истанбул – Новосибирск – Улан Уде и Улан Батор – Истанбул – София
- Вътрешен полет Даланзадгад – Улан Батор
- 9 нощувки в хотели и 3 нощувки в юрти
- Закуски, обяди и вечери
- Медицинска застраховка „Помощ при пътуване в чужбина“
- Всички трансфери и входни такси по програмата
- Водач от агенцията с опит в дестинацията
Цената не включва
- Доплащане за единично настаняване: 490 евро (само в хотелите)
- Руска виза: 350 лева към момента
Туроператорът оказва съдействие за получаване на руската виза.Пътуването започва от Истанбул и завършва в София. При желание от
страна на клиентите можем да окажем съдействие за пътуването до Истанбул.
*Цената е сформирана при група от 15 човека, при по-малка група цената се увеличава съответно с по 100 евро на човек.
Условия на пътуването:
-Международен паспорт с валидност минимум 6 месеца от датата на връщане.
- Минимален брой туристи: 12
- Срок за уведомяване за недостигнат минимален брой туристи: 45 дни преди тръгването
- Начин на плащане: депозит – 2000 лева и окончателно плащане – 60 дни преди тръгването.
Предимства на програмата:
- Маршрутът обхваща най-интересните природни и религиозни локации
в тази част на далечния Изток.
- Програма без аналог в България.
- Специално подбрани хотели проверени на място.
- Удобно годишно време за посещение на тези ширини.
- Малка група до 15 човека.
- Опитен водач на групата запознат в детайли с местните вярвания,
обичаи и традиции.